Trafna diagnoza serce. U kardiologa - zdrowie uroda

badania ekg wysiłkowe cieszyn

To właśnie on w połączeniu z

Kto z nas nie chciałby żyć jak najdłużej a przy tym zachować swoje zdrowie? Na każdym wręcz przyjęciu urodzinowym śpiewamy solenizantowi uroczyste "Sto lat". Co jednak robimy, aby w swoim życiu zbliżyć się choć trochę do tego

Trafna diagnoza serce. U kardiologa - zdrowie uroda badania ekg wysiłkowe cieszyn
wyniku? Rozwój medycyny i technologii na przestrzeni lat spowodował, że żyjemy dłużej i wygodniej, a co za tym idzie prowadzimy coraz bardziej siedzący tryb życia. To właśnie on w połączeniu z niezdrowym odżywianiem i brakiem aktywności fizycznej powoduje u nas wiele chorób, w tym również choroby serca. Oczywiście przyczyną tych chorób są również wady wrodzone, np. niedomykalność zastawki mitralnej.

Wiele osób nie ma pojęcia, że w ich organizmie dzieje się coś niedobrego i lekceważy objawy mogące wskazywać na wady jednego z najważniejszych organów w naszym ciele. A z wadami serca jest tak jak z usterkami samochodu - nawet niewielka usterka, jeżeli jest lekceważona pogłębia się i może prowadzić do bardziej skomplikowanych awarii. Dlatego tak ważna, obok zdrowego stylu życia, jest diagnostyka. Wizyta u kardiologa nie jest niczym upokarzającym i bolesnym, a mitem jest, że chodzą do niego tylko osoby starsze. Kardiolog przeprowadzi z nami wywiad lekarski oraz zbada nas specjalistycznym sprzętem takim jak echokardiograf, a także w razie potrzeby EKG. Na podstawie wyników badań udzieli nam porad oraz w razie konieczności przepisze nam odpowiednie lekarstwa. Dlatego też, jeżeli odczuwamy objawy mogące wskazywać na choroby serca, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza.


Są to różnego typu bodźce o

Dzisiejszy świat jest niewątpliwie pełen stresorów. Są to różnego typu bodźce o charakterze dystrakcyjnym, czyli rozpraszającym. W takich właśnie warunkach coraz częściej pojawiają się choroby serca. Mamy ich wiele różnych rodzajów. Począwszy od pierwotnych wad mięśnia sercowego, poprzez nieprawidłowości na poziomie komórkowym, oraz licznie reprezentowane arytmiczne zaburzenia pracy serca.
Lekarzem zajmującym się tymi problemami zdrowotnymi jest kardiolog. Istnieje wiele rozmaitych badań, pozwalających stwierdzić w jakim stanie jest mięsień serca. Najbardziej popularne jest oczywiście ekg. Badanie to pozwala na ocenę czynności mięśnia.
W tym miejscu warto sobie zadać pytanie, co jeszcze oprócz stresorów przyczynia się do coraz powszechniejszego pojawiania się chorób układu krążenia? Mimo upływu lat i wielu kampanii antynikotynowych, nadal wiele osób pali. Powoduje to upośledzenie czynności układu oddechowego. To z kolei doprowadza do nierzadko przewlekłego niedotlenienia serca. Ponadto palenie sprzyja wzrostowi poziomu krzepliwości krwi. Przez to pojawiają się coraz to nowe ogniska zakrzepowe. Skrzepy krwi blokują dostęp, doprowadzając niestety do zawałów. Jak więc widać konsekwencje są bardzo poważne. Do istotnych czynników profilaktyki należą umiarkowana aktywność fizyczna, zbilansowana dieta oraz unikanie papierosów i stresorów. Czasem jednak nawet to może nie wystarczyć. Jeśli coś zatem niepokoi nas w stanie zdrowia, warto udać się na kompleksowe badania okresowe, a także zasięgnąć porady medycznej.


W większości przypadków pojawienie się choroby

Konieczność wykonania dokładnej diagnostyki serca lub układu krążenia, jak również podjęcia leczenia już wykrytej choroby jest wskazaniem do wizyty u kardiologa. Lekarz specjalizujący się w kardiologii często przyjmuje w przychodni lub szpitalu, może mieć też prywatny gabinet. Niestety, na termin wizyty w placówkach opieki zdrowotnej można dość długo czekać, jest to więc opcja głównie dla osób przewlekle chorych, umawiających się profilaktycznie i na kontrolę. W nagłych przypadkach lepiej zgłosić się na SOR bądź wybrać wizytę w prywatnym gabinecie.

W zależności od wyposażenia gabinetu lub całej placówki, pacjent ma różne możliwości - w niektórych zostanie tylko zbadany, w innych może liczyć na porady co do trybu życia i żywienia, w jeszcze innych wykonane zostaną podstawowe zabiegi lub te nieco bardziej zaawansowane. Można powiedzieć, że ekg lub holter są niemal standardem, jednak wszelkie zabiegi wymagające dłuższego pobytu związane są z udzieleniem skierowania na najbliższy oddział kardiologiczny.

W większości przypadków pojawienie się choroby serca nie jest punktem zwrotnym, a raczej powoli rozwijającym się procesem, dlatego też chorzy trafiają do kardiologa zbyt późno. Pierwszy okres leczenia jest skomplikowany i często to właśnie wtedy pacjent przebywa długo w szpitalu, poddawany jest różnym zabiegom - ma to na celu ustabilizowanie jego stanu zdrowia. Później z reguły nie wymaga już ciągłej terapii, ale co pewien czas powinien profilaktycznie odwiedzać kardiologa i wykonywać potrzebne badania.